Czerwony silikon
Silikon jest polimerem , który zawiera krzem wraz z węglem , wodorem , tlenem , a czasem innymi pierwiastkami chemicznymi . W zależności od warunków produkcji otrzymuje się go w postaci olejów bądź żywic silikonowych, a także elastomerów.
Silikony dzielimy na:
- Acetoksy (tzw. octowe)
- Oxime (obojętne)
- Alkoxy (bezwonne, neutralne)
Światowym liderem w produkcji silikonów jest firma Dow Corning. Została ona założona w 1943 roku specjalnie do odkrywania i rozwijania potencjału silikonów. Silikonowe szczeliwa Dow Corning są trwalsze i bardziej uniwersalne od większości szczeliw na bazie polimerów organicznych. Są to trwałe, jednoskładnikowe szczeliwa wulkanizowane na zimno, twardnieją w temperaturze pokojowej tworząc wytrzymałą, podobną do gumy masę o wyjątkowych właściwościach, zaspokajając szeroką gamę potrzeb przemysłowych w dziedzinie klejenia i uszczelniania.
Jednym z częściej stosowanych występujących silikonów w przemyśle i gospodarstwach domowych jest silikon koloru czerwonego. W zależności od producenta może on wykazywać różne właściwości.
Silikon czerwony wysokotemperaturowy stosowany w motoryzacji jest często mylony z produktem popularnych w latach poprzednich zwanym hermetykiem ,który był koloru czerwonego. Są to dwa różne produkty których wspólna cechą jest czerwony kolor i zdolność do uszczelniania.
Silikon czerwony stosowany w motoryzacji musi idealnie dopasowywać się do uszczelnianych powierzchni, być odpornym na wysokie temperatury i spełniać wymagania producentów samochodów (O.E.M. - Original Equipment Manufacturer). Silikon stosowany do sond lambda musi natomiast spełniać technologię Sensor Safe. Tak opracowane silikony zastępują tradycyjne uszczelki: korkowe, papierowe, filcowe, azbestowe i gumowe. Ponadto silikon musi być odporny na: oleje, smary, płyny chłodnicze itp.
Sposób użycia silikonu określany jest przez producenta ale ogólne zasady stosowania są następujące:
- Powierzchnie oczyścić kurzu, brudu, tłuszczu oraz resztek uszczelnienia i wody
- Rozprowadzić niewielką ilość silikonu na powierzchni.
- Nadmiar usunąć za pomocą np. noża zamoczonego w wodzie z mydłem.
- Uszczelniacz zaczyna schnąć po czasie określonym przez producenta a po pewnym czasie jest odporny na dotyk. Zastyga w pełni po 24 godzinach.
- Nadmiar zastygłego silikonu można usunąć przy pomocy ostrego narzędzia.
- Po każdym użyciu zakręcać tubę.
- Nie używać produktu w temperaturach ujemnych ponieważ na powierzchni klejonej wytwarzają się drobne cząsteczki wody ,które uniemożliwiają właściwe przyleganie produktu do powierzchni
Więcej informacji uzyskasz wysyłając maila abs@lu.onet.pl
Zespół "ABS Serwis"
|